ZAKRAMENTI

Kristus je navzoč v svoji Cerkvi, zlasti v bogoslužnih opravilih.

 

Pri daritvi svete maše je navzoč:

  1. v evharistiji
  2. v drugih zakramentih
  3. v Božji besedi
  4. v duhovnikovi osebi in
  5. kadar Cerkev moli in poje (B 7).

O navzočnosti v evharistiji pravi papež Pavel VI. takole: Gre za navzočnost, ki je realna ne po izključitvi, kakor da druge oblike navzočnosti ne bi bile realne, ampak po drugačnem imenovanju (antonomaziji). Na temelju te navzočnosti se namreč ves Kristus vrača substancialno navzoč v svojem telesu in krvi.

»Dveh reči smo posebno potrebni: zdravila in kosila. Zdravilo je zakrament sv. spovedi, kosilo pa sv. maša« (A. M. Slomšek).

KONGREGACIJA ZA BOGOSLUŽJE, SPLOŠNA UREDITEV RIMSKEGA MISALA:http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/knjigarna/6D510D7514F08B2DC1256EFD004D3980/$FILE/CD94.PDF

JANEZ PAVEL II., ZAKRAMENT POKORE. Priročnik za spovednike:http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/knjigarna/B776BB27CF5EDA87C1256EFD004A9A5D/$FILE/CD70.PDF

JANEZ PAVEL II., APOSTOLSKO PISMO OSTANI Z NAMI, GOSPOD:http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/knjigarna/F4E06A909A351D33C1256FBA0041A3FF/$FILE/OSTANI_CDNS_05.PDF

Povzetek pisma papeža Benedikta XVI. bogoslovcem ob sklepu duhovniškega leta

Kdor želi postati duhovnik, mora biti predvsem »Božji človek«. Duhovnik ni voditelj nekega združenja, ki skuša ohraniti in pomnožiti članstvo. Je glasnik Boga med ljudmi. Želi voditi k Bogu in tako poglobiti tudi pristno občestvo med ljudmi.

  1. Središče našega odnosa z Bogom in oblika našega življenja je evharistija. Obhajati jo z notranjo soudeležbo in tako osebno srečati Kristusa, mora biti središče vseh vaših dni.
  2. Tudi zakrament pokore in sprave je pomemben. Uči me gledati nase z Božjega zornega kota in me sili k poštenosti do samega sebe. Vodi me k ponižnosti
  3. Ohranite v sebi občutljivost do ljudske pobožnosti, ki je v vseh kulturah drugačna, pa vendar zelo podobna, saj je človekovo srce naposled eno in isto. Ljudska pobožnost je veliko bogastvo Cerkve.
  4. Bogoslovno obdobje je tudi in predvsem čas študija. Krščanska vera ima bistveno razumsko in intelektualno razsežnost. Brez te razsežnosti vera ne bi bila to, kar je. Vsi poznate besede svetega Petra: »Bodite vselej pripravljeni na odgovor vsakemu, ki vas sprašuje za razlog (logos) upanja, ki je v vas« (1Pt 3,15). Zato vas lahko samo vztrajno prosim: marljivo študirajte! Izkoristite leta študija! Ne bo vam žal. Ljubite študij teologije in ga opravljajte z jasno zavestjo.
  5. Življenje v bogoslovju mora biti tudi čas človeškega zorenja. Za duhovnika, ki bo moral na svoji življenjski poti in do praga smrti spremljati druge, je važno, da je sam dosegel pravilno ravnovesje srca in intelekta, razuma in čustva, telesa in duše, da je torej človeškocelovit.

KRST
cropped-IMG_0978.jpg

Zakrament svetega krsta se podeljuje redno prvo nedeljo v mesecu med sveto mašo ob 10.30, drugo nedeljo po družinski maši. K prijavi za krst prinesite rojstni list otroka, družinsko knjižico ter potrdilo o opravljeni pripravi na krst.

OBHAJILO
cropped-IMG_20140518_102100.jpg

Prvič prejmejo obhajilo veroučenci v trtejem razredu veroučne šole.
Sicer je mogoče obhajilo prejeti pri vsaki sveti maši, stoje (na roko ali jezik) ali kleče.
Ob prvih petkih duhovnik obiskuje bolne in onemogle na domovih in ti lahko prejmejo tudi obhajilo. Sveto popotnico (obhajilo za prehod v večnost) duhovnik podeli kadarkoli, lahko jo prinese tudi izredni delivec obhajila. Za obisk bolnika v bolnišnici se obrnite na bolniškega kurat p. Marka (tel.: 041 742 721), za obisk v domu starejših pa na g. Demšarja (tel.: 041 673 955).
Vsak po svojih močeh poskrbimo, da bolni in onemogli ne bodo ostali brez Božjega kruha. Zelo priporočamo, da tisti, ki zaradi bolezni, invalidnosti ali onemoglosti ne morejo k nedeljskemu ali prazničnemu bogoslužju, prejmejo obhajilo na dom. Prinese ga lahko duhovnik ali izredni delivec obhajila.

SPOVED cropped-IMG_33131.jpg

K zakramentu Božjega usmiljenja, odpuščanja in sprave je najbolje, da pristopimo redno, če je mogoče mesečno, ob potrebi pa tudi pogosteje.
Posebne priložnosti so v času mesečnih duhovnih obnov, prvih dni v mesecu: četrtek pred prvim petkom, prvi petek in sobota po prvem petku.
V stolnici je redna priložnost za spoved praviloma med vsako sveto mašo: ob delavnikih zjutraj ob 7h in zvečer ob 18h (zimski čas) ali 19h (letni čas), ob nedeljah pa med mašo ob 7h, 9h, 10.30 in zvečer ob 18h. Če izjemoma duhovnika med mašo ni v spovednici, prosite za spoved duhovnika, ki je maševal.
Pred božičnim in velikonočnim praznikom praviloma spovedujemo skozi ves dan; celodnevno spovedovanje je tudi na cvetni petek, in sicer v okviru radijskega misijona.
Spovednik s posebnimi pooblastili (kanonik penitenciarij) spoveduje v prvi spovednici ob vhodu v cerkev (na desni strani), za srečanje se lahko dogovorite tudi po telefonu: 041 623 446.
Za veroučence imamo spokorno bogoslužje in posamično spoved: pred praznikom vseh svetih, pred božičnim in velikonočnim praznikom. Prvič pa prejmejo zakrament spovedi veroučenci v tretjem razredu veroučne šole.

BIRMA cropped-174.jpg

Na zakrament svete birme se bodo pripravljali veroučenci 9. razreda. Podroben urnik priprave najdete tukaj.

POROKA

cropped-Polonca_in_Tomaz_sirok_izbor-389.jpg

Za dogovor o poroki se oglasite v pisarni vsaj mesec pred željenim datumom. S seboj prinesite krstni list in samski list ter potrdilo o opravljenem tečaju priprave na zakon.

BOLNIŠKO MAZILJENJE /OBISK BOLNIKOV

cropped-IMG_6102.jpg
Za obisk v bolnišnici se obrnite na p. Marka (041 742 721), za obisk v Domu starejših se obrnite na g. Demšarja (041 673 955), za obisk na domu se obrnite na g. župnika. Redno župnik obiskuje bolnike na prvi petek. Poskrbite da bolni, invalidni in onemogli ne bodo živeli brez zakramentov.